כיצד לבחור שילוב צבעים

בעולם העיצובי סביבנו הצבעים הולכים ומתרבים עם השיפור בטכנולוגיה. הטלוויזיה, המחשב והבגים מציעים גוונים דקים יותר, והדרישה לצביעה ביתית מדויקת עולה. טמבור, וחנויות חומרי בניין אחרות, הבינו זאת והחלו להציע עירבובי צבעים וגוונים דקים ומדוייקים יותר.

כשכמות האופציות גדלה, צריך יכולת אבחנה ותיעדוף גבוהה יותר. אז כיצד נבחר את הצבע הנכון?

ראשית, נבין מה הפונקציונליות של החדר. למה הוא ישמש אותנו? באיזה מילים נוכל להגדיר את התחושה שנרצה לקבל בו? ננסה לאפיין זאת בדיוק ולדעת בהתאמה עד כמה החדר יהיה עמוס בחפצים: לחדר עמוס יתאימו פחות צבעים מאשר לחדר בעיצוב נקי – לכל היותר 3 צבעים לחדר קטן. כדאי להתאים את הצבעים גם לריהוט שיהיה, למשל לארונות, וילונות ומה שאנחנו יודעים כבר שיהיה שם. שנית, התחושה שאותה אנו רוצים לקבל מהחדר קשורה בתחושותינו הבסיסיות לצבעים. ננסה לאפיין את הצבעים לפי צבעים ממריצים ומרגיעים, חמים וקרים, עליזים ומהורהרים.

בשלב זה כנראה אתם חושבים על צבעי הקשת והגוונים הנלווים, וכבר מתחילים למיין אותם לצבעי יסוד וצבעים מעורבים.

צבעי יסוד, או צבעים ראשוניים, הם אדום, צהוב וכחול (או ירוק, יגידו חלק מהאנשים).

שילובים שלהם יתנו את הצבעים המשניים, סגול, כתום וירוק.

צבעים מנוגדים, בזוגות, הם אדום וירוק, כחול וכתום, סגול וצהוב.

כשנצבע קיר, רצוי קודם כל לצבוע בצבע בסיס, כדי לקבע את הגוון. לאחר מכן נדייק ונצבע צביעה שניה בגוון המיועד.

כשניגשים לבחור צבע רצוי להסתכל עליו בכל המצבים. קודם כל, לקחת דוגמית קטנה אל החדר המיועד ולצבוע קצת מהקיר בכדי לקבל את הרעיון של איך זה יראה. הצבע בתאורות שונות נראה שונה לגמרי. צריך לראות אותו באור יום, באור מנורה, ובעיקר בתאורה שבחדר. אפשר גם לבקש דוגמיות צבע המודפסות על נייר. לאחר שקיבלנו את הצבע נוכל ליצור התאמות, להבהיר, להכהות ולערבב עם צבעים אחרים כרצוננו.

הקונטרסט נכנס כאן לשימוש. כדאי ליצור קונטרסט בין הקירות לרהיטים, כהה מול בהיר, חם מול קר. בחדר ילדים כדאי להרבות בצבעים עליזים, ואילו בחדר הסלון כדאי להשתמש בצבעים בהירים שנותנים תחושה של מקום גדול.

ואזהרה לסיום: עדיף לצבוע פחות מדי ולהשלים מאשר יותר מדי ושיצא מקושקש.

 

להזמנת שירותי עבודות צבע, חייגו: 054-4410558